Torbiel Bakera w kolanie
Bólu pod kolanem nie należy lekceważyć. Dolegliwość może uniemożliwiać swobodne poruszanie się i doprowadzić do poważnych powikłań. Jedną z przyczyn bólu może być torbiel Bakera. Wiele osób boryka się z torbielami występującymi w różnych częściach ciała.
Najczęściej wypełnione są galaretowatym płynem i mogą osiągać różne rozmiary. Te mniejsze zazwyczaj nie dają się we znaki, jednak, gdy się rozrosną mogą naciskać na narządy czy inne części ciała. Torbiel Bakera pojawia się pod kolanem, z tyłu stawu. Ma zazwyczaj niewielkie rozmiary.
Trzeba wiedzieć, że nie jest to zmiana nowotworowa, ale nie należy jej lekceważyć. Torbiel może pęknąć, a wtedy zawarty w niej płyn przemieści się w okolice łydki. Będzie to skutkowało silnym bólem kończyny, obrzękiem oraz gorączką. Jednym z elementów budowy stawu jest torebka stawowa, w której znajduje się płyn.
Gdy jest go zbyt dużo, zaczyna on przeciekać przez uszkodzoną torebkę bądź uciska ją. W ten sposób zaczyna formować się torbiel. Zazwyczaj z tym problemem borykają się sportowcy oraz osoby z nadwagą. Wtedy dochodzi do zwiększonego obciążenia stawu, co z kolei ma wpływ na nadprodukcję płynu w torebce stawowej i powoduje jej uszkodzenie.
Najczęściej torbiel Bakera objawia się guzkiem w okolicach podkolanowych. Ponadto występuje silny ból oraz drętwienie łydki, gdy torbiel jest duża. Jeśli doskwierają nam takie dolegliwości, warto skierować swe kroki do lekarza ortopedy. Może on zlecić fizjoterapię, unikanie obciążenia kolana bądź wykonać zabieg polegający na nakłuciu torbieli i odessaniu wody.
Przy silniejszych objawach stosuje się leczenie chirurgiczne.
Polecane artykuły
Nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny
Bardzo wiele firm pracuje nad tym, by udoskonalać sprzęt medyczny, który jest wykorzystywany w rehabilitacji. Dzięki coraz nowszym wynalazkom technologicznym chorzy korzystają z nowoczesnych urządzeń wspomagających ich powrót do zdrowia. Organizuje się specjalne szkolenia dla kadry lekarskiej i dla
Zwichnięcie nadgarstka
Kości i połączenia stawowe w nadgarstku są nieustannie narażone na kontuzje. Zwichnięcie nadgarstka może przydarzyć się każdemu przy upadku. Niefortunnie ułożona ręka, która ma złagodzić uderzenie zwykle nie wytrzymuje ciężaru ciała upadającej osoby. Czasem wydaje się, że nic złego się nie stało, g