Kiedy społeczeństwo się starzeje?
Starzenie się społeczeństwa to jeden z głównych problemów społecznych wielu państw na całym świecie. Problem ten dotyczy niestety także polskiego społeczeństwa, gdyż jak się okazuje, w ostatnim ćwierćwieczu pojawiły się znaczące zmiany w strukturze wieku mieszkańców nadwiślańskiego kraju. Z jednej strony, wpływ na starzenie się ludności ma korzystne zjawisko, czyli wydłużanie się trwania naszego życia. Ludzie żyją dłużej, co z pewnością jest bardzo dobrą wiadomością.
Ale z drugiej strony, proces starzenia się pogłębiany jest także niskim poziomem dzietności. Jakby tego było mało, jest jeszcze jeden powód starzenia się społeczeństwa: zwiększona emigracja młodych osób, które w poszukiwaniu pracy wciąż bardzo często decydują się opuścić Polskę i wyjechać zagranicę. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach sytuacja ta nie ulegnie poprawie. Z badań przeprowadzonych w 2017 roku wyniknęło, że na 100 dzieci w wieku od 0 do 14 lat przypada 112 osób w wieku 65 lat lub starszych.
Tego typu sytuacja może mieć poważne konsekwencje już w niedalekiej przyszłości i stanowić spore wyzwanie przede wszystkim dla rynku pracy. Wszystko to powoduje, że pracodawcy mają coraz mniejsze pole do wyboru, gdyż zmniejsza się liczba ludzi w wieku produkcyjnym. W ostatnich latach trend ten został lekko wyhamowany przez napływy imigracyjne, w tym przede wszystkim rzesze pracowników ze Wschodu, ale nie tylko. Eksperci nie mają jednak wątpliwości co do tego, że już niedługo cykl demograficzny zacznie mocno oddziaływać na gospodarkę i może wprost przyczynić się do tego, że gospodarka kraju nie będzie przyspieszać.
Powód jest prosty: mniej pracujących, a co za tym idzie mniejszy poziom produkcji.
Społeczeństwo się starzeje – nie zapominajmy o seniorach!
Sam fakt, że polskie społeczeństwo się starzeje jest bardzo niepokojący, nie tylko ze względu na wyzwania, jakie to zjawisko stwarza na rynku pracy. Seniorzy powinni jednak cały czas stanowić bardzo ważną część społeczeństwa, przede wszystkim przez wzgląd na to, ile mogą zaoferować młodszemu pokoleniu. Ich wiedza, doświadczenie i często także podejście do życia to coś, co wiele młodych osób powinno brać całymi garściami.
Głównie dlatego warto pamiętać o seniorach, którzy niestety często porzucani są przez rodziny traktujące ich jako problem. To z tego powodu przed różnego rodzaju świętami słyszy się o rosnącej liczbie seniorów w szpitalach czy domach spokojnej starości. Tymczasem takie rozwiązanie powinno być tylko i wyłącznie ostatecznością! Seniorzy cały czas mogą stanowić bardzo silną grupę społeczną, jeżeli tylko reszta społeczeństwa stworzy im do tego odpowiednie warunki. Na całe szczęście, zdaje się że w ostatnich latach coraz więcej młodych ludzi zaczyna dostrzegać ten problem.
Starzejące się społeczeństwo wcale nie musi być więc czymś złym – to oczywiste, że mniej osób w wieku produkcyjnym może działać na niekorzyść rozwoju gospodarki, natomiast istnieje wiele instrumentów do tego, aby wpłynąć na rynek pracy. Dodatkowo, odpowiednie zadbanie o seniorów z pewnością pozwoli im na nowo stać się ważną częścią społeczeństwa.
Polecane artykuły
Nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny
Bardzo wiele firm pracuje nad tym, by udoskonalać sprzęt medyczny, który jest wykorzystywany w rehabilitacji. Dzięki coraz nowszym wynalazkom technologicznym chorzy korzystają z nowoczesnych urządzeń wspomagających ich powrót do zdrowia. Organizuje się specjalne szkolenia dla kadry lekarskiej i dla
Zwichnięcie nadgarstka
Kości i połączenia stawowe w nadgarstku są nieustannie narażone na kontuzje. Zwichnięcie nadgarstka może przydarzyć się każdemu przy upadku. Niefortunnie ułożona ręka, która ma złagodzić uderzenie zwykle nie wytrzymuje ciężaru ciała upadającej osoby. Czasem wydaje się, że nic złego się nie stało, g