Co świątynia, to zabytek?
Czy można pokusić się o tezę, że większość kościołów w Europie to zabytki? Byłaby ona chyba nieco przesadzona, ale tylko nieco. Wraz z rozbudową miast powstawało wiele świątyń, które mają dziś mniej niż 100 lat i w większości przypadków ciężko nazywać je zabytkami, choć zdarza im się reprezentować nielichy poziom architektury.
Przy tym jednak w każdym kraju jest cała masa świątyń chrześcijańskich, które zabytkami jak najbardziej są – nierzadko wspaniałymi. Tak się składa, że czołowi twórcy (malarze czy rzeźbiarze) z entuzjazmem używali swojego talentu na Bożą chwałę, czasami nawet za darmo.
Dzięki temu możemy dziś cieszyć nasze oczy wspaniałymi budowlami sakralnymi, z których część jest zaliczana do najwspanialszych w świecie. Dobitnym przykładem jest rzymska Bazylika św.
Piotra czy wciąż budowana bazylika Sagrada Familia w hiszpańskiej Barcelonie. Lokalne zabytki sakralne o znakomitych walorach architektonicznych i artystycznych można znaleźć w każdym większym mieście, a czasami nawet w drobnych mieścinach na uboczu.
Polecane artykuły
Nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny
Bardzo wiele firm pracuje nad tym, by udoskonalać sprzęt medyczny, który jest wykorzystywany w rehabilitacji. Dzięki coraz nowszym wynalazkom technologicznym chorzy korzystają z nowoczesnych urządzeń wspomagających ich powrót do zdrowia. Organizuje się specjalne szkolenia dla kadry lekarskiej i dla
Zwichnięcie nadgarstka
Kości i połączenia stawowe w nadgarstku są nieustannie narażone na kontuzje. Zwichnięcie nadgarstka może przydarzyć się każdemu przy upadku. Niefortunnie ułożona ręka, która ma złagodzić uderzenie zwykle nie wytrzymuje ciężaru ciała upadającej osoby. Czasem wydaje się, że nic złego się nie stało, g