Co łączy społeczeństwo?

Co łączy społeczeństwo?

Społeczeństwo to zbiorowość tworzona przez jednostki. A jak wiemy, jednostki są od siebie różne – bardzo często te różnice są sporych rozmiarów, a mogą dotyczyć wielu różnych kwestii. Niezależnie jednak od charakteru różnic, jakim cudem społeczeństwa mogą funkcjonować skoro wszyscy jesteśmy tak różni? Odpowiedź jest banalnie prosta: choć tak wiele nas różni, bardzo dużo nas wszystkich łączy. W związku z tym, każde społeczeństwo – jeśli tylko znajdzie właśnie pewne wspólne punkty – jest w stanie dobrze i sprawnie funkcjonować. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że różnice w społeczeństwach istniały w zasadzie od zawsze.

Jedni mieli więcej pieniędzy, drudzy lepszy status społeczny, a jeszcze inni edukację. Wszystko to powodowało różnego rodzaju konflikty w społeczeństwach. Dziś na całe szczęście społeczeństwa istnieją pomimo dzielących ich członków kwestii. Poza tym, obywatele mają ze sobą wiele wspólnego, często znacznie więcej niż sami mogliby przypuszczać. Chodzi tutaj nie tylko o kwestie związane ze strukturą społeczną, ale również poglądy czy cele oraz potrzeby.

W przypadku społeczeństwa polskiego, zróżnicowanie wynika przede wszystkim z faktu, że Polska po zmianach ustrojowych i ekonomicznych w latach 90. stała się społeczeństwem nowoczesnym i postmodernistycznym, a co za tym idzie wszystko się zmieniło. Wraz z tym pojawiło się również wiele różnego rodzaju wzorców kulturowych, przez co pogłębiło się zróżnicowanie kulturowe (ale nie tylko) całego społeczeństwa, natomiast pomimo tego wszystkiego wciąż łączy nas jeden silny fundament, jakim jest przede wszystkim polska tradycja i historia.

Najważniejsze filary polskiego społeczeństwa

W kwestii tradycji wypada podkreślić przede wszystkim fakt, że Polska może pochwalić się ponad tysiącem lat państwowości. Dodatkowo, od wielu lat łączy nas znów tradycja demokratyczna.

Trzeba tutaj wspomnieć także o polskim patriotyzmie, który przecież od wieków wystawiany był na próbę, a dziś jest niezwykle ważny w życiu publicznym państwa. Wciąż chętnie jednoczymy się bowiem pod wspólną, biało-czerwoną flagą, w szczególności w trakcie różnego rodzaju wydarzeń sportowych. Wtedy, na czas trwania tego typu imprez, wszyscy łączą się we wspólnym kibicowaniu. Warto wspomnieć także o społeczeństwie obywatelskim, które objawia się przede wszystkim w dużej aktywności obywateli na różnych polach, niezależnie od działań instytucji państwowych. Chęć zadbania o wspólne dobro to również ważna rzecz, która łączy – a przynajmniej powinna łączyć – wszystkich obywateli i członków danego społeczeństwa.

Wszak działania mające na celu osiąganie oraz dbanie właśnie o to dobro przyczynią się do polepszenia dobrobytu całej społeczności. Trzeba jednak przy tym wszystkim pamiętać, że różnorodność społeczeństw coraz częściej określa się jako ich siłę. Szczególnie dziś, we współczesnym świecie, gdy tak bardzo w cenie jest kreatywność i innowacja. Jakby jednak nie patrzeć, społeczeństwo spaja fundament, a ten w przypadku polskiego społeczeństwa jest na pewno silny. Na tyle silny, że dzielące nas kwestie nie są w stanie zaburzyć funkcjonowania całego społeczeństwa.