Artroskopia diagnostyczna nadgarstka

Artroskopia diagnostyczna nadgarstka

Uszkodzenia, urazy, bóle i inne dolegliwości nadgarstka, które nie ustępują, sprawiają, że kierujemy swe kroki do lekarza ortopedy. W celu zdiagnozowania lub potwierdzenia schorzenia, lekarz może skierować pacjenta na artroskopię nadgarstka.

Artroskopia nadgarstka to jeden z najnowocześniejszych sposobów diagnostyki oraz leczenia dolegliwości nadgarstka. Warto wiedzieć, że w Polsce wciąż w niewielu ośrodkach przeprowadza się ten zabieg.

Na czym polega? Artroskopia diagnostyczna nadgarstka to badanie pozwalające ocenić stan zdrowia stawu i więzadeł. Pacjent na czas trwania zabiegu zostaje poddany znieczuleniu miejscowemu.

Badanie polega na nacięciu skóry i wprowadzeniu do stawu nadgarstkowego kamery, dzięki której lekarz może uzyskać dokładny obraz stawu na ekranie monitora. Wziernik z kamerą jest bardzo mały – ma średnicę około 2,5 mm.

Pozwala to na postawienie jednoznacznej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zdarza się, że lekarz od razu decyduje o zoperowaniu uszkodzenia.

Artroskopię diagnostyczną wykonuje się zazwyczaj u pacjentów, u których występują trudności z postawieniem diagnozy lub w przypadkach, gdy leczenie środkami farmakologicznymi i fizjoterapia nie przynoszą żadnych rezultatów. Trzeba wiedzieć, że jest to metoda mało inwazyjna i w pełni bezpieczna oraz znacznie bardziej precyzyjna niż rezonans magnetyczny czy RTG.

Pozwala lekarzowi dokładnie obejrzeć struktury występujące w nadgarstku i znaleźć przyczynę dolegliwości.